Nyheter

Svanteträning 12/2, grupper och tider

Här är grupper och tider för Svanteträningen på måndag den 12/2

Grupp 1, kl. 09.00 – 10.15

Lisa-Maria
Sofia
Carolina
Clarissa

Grupp 2 kl.10.15 – 11.30

Viktoria
Kristin M
Jenny B
Lisa-Maria

Grupp 3 kl. 11.30 – 12.45

Viktoria
Emma Falk
Andrea Falk
Leif

12.45 – 14.15

Sanna G
Emelie M
Sanna E
Viktoria
Krtistin V

Välkomna!!!

Tider och grupper Svanteträning 7/2

Grupp 1, kl. 09.00 – 10.30

Sofia
Viktoria
Lisa-Maria
Sanna E
Sissela

Grupp 2 kl.10.30 – 12.00

Viktoria
Lisa-Maria
Sissela
Kristin M
Jenny B

Grupp 3 kl. 12.00 – 13.30

Viktoria
Carolina
Clarissa
Leif
Sanna

Välkomna!!!

Uppdaterade tider Svanteträning 29/1

Grupper och tider 29/1

Grupp 1 kl. 12.45 – 14.15

Sofia
Sissela
Jenny
Viktoria
Lisa-Maria

Grupp 2 kl. 14.15 – 15.45

Sissela
Viktoria
Carolina
Clarissa
Lisa-Maria

Grupp 3 kl. 16.15-17.30

Sissela
Viktoria
Sanna
Leif

Grupp 4 ponny kl. 17.30-18.45

Eva Nelson
Ingrid Nelson
Emma Björeman
Agnes Sjökvist

Grupp 5 kl.18.45-20.00

Viktoria
Amelie Jenmalm
Sofia Nelson
Vendera Norén

Tider och grupper Svanteträning 30/11

Grupp 1, kl. 13.15-14.15

Viktoria Edelborg, Sissela Smith, Jenny Björn

Grupp 2, kl. 14-15-15.15

Viktoria Edelborg, Sissela Smith, Sanna Andersson

Grupp 3, 15.15-16.30

Viktoria Edelborg, Sofia Bengtsberg, Sissela Smith, Ingrid Törnblom

Grupp 4, 16.30-17.45

Viktoria Edelborg, Sissela smith, Felicia Brinkby, Emelie Myrén

Paus 15 minuter

Grupp 5, kl. 18.00-19.30

Lisa Westrin, Amelie Jenmalm, Charlotte Collin, Maja Åhman

Grupp 6, kl. 19.15-20.30

Ellinor Järnhammer-Höög, Sofia nelson, Ingrid Nelson, Amanda Larsson

Vi ser fram emot en härlig träningsdag! Om du inte är med och rider är du välkommen att följa träningen från läktaren. Välkomna!!!

Svanteträning 12/9, grupper och tider

Träningen kommer att vara inne i ridhuset. Hästarna ska vara framskrittade och gärna lite joggade innan Din grupp börjar.

Grupp 1 kl. 14.00 – 15.15

Sofia B

Jenny B

linnea Ö

Kristin M

Grupp 2 , kl. 15.15 – 16.30

Sofia B

Madeleine S

Synne

Sanna G

Grupp 3, kl. 17.00 – 18.00, unghästar

Sofia B

Amanda L

Sofia N

Sofie K

Grupp 4, 18.00 – 19.15, ponny

Rebecca

Ingrid

Eva

Valter

Grupp4, 19.15 – 20.30

Emelie H

Emelie M

Lisa W

Amelie J

Välkomna!!!

Hoppträna för Svante Johansson 12/8

untitledSvante Johansson kommer regelbundet till Staby Gård Ridcenter och håller träningar. Svante är A-tränare och förbundskapten för det svenska junior och young riders landslaget. Passa på att träna för en av Sveriges bästa tränare på en av Östergötlands bästa banor. Även en unghästgrupp och ponnygrupp.

Plats:        Staby Gård Ridcenter, isolerat ridhus 23 x 60 med fibersand.

Datum:     Nästa träning är tisdagen den 12/8.

Tid:           Eftermiddags och kvällstider.

Anmäl:      Skicka anmälan till sofia@stabygard.se eller sms 0708-702728. OBS! anmälan är bindande.

Kostnad:   550:-/ ekipage, inklusive 6% moms och anläggningsavgift.

Frågor:      Sofia Bengtsberg 0708-702728.

Välkomna!!!

Grupper och tider 2-dagars kurs för Erik Duvander 29-30/6

Torsdagen den 29/6 på Staby Gård Ridcenter, fibersandbana

Fredag den 30/6 på Ekenäs terrängbana.

Hästarna ska vara framskrittade och framjoggade.

Om Du inte är med och rider är Du varmt välkommen att följa träningarna från åskådarplats, både torsdag och fredag.

Alla eventuella förfrågningar kan göras till Sofia på 0708-702728 eller mail sofia@stabygard.se. OBS! använd mail eller telefon, inte Facebook och messenger, Tack!

Grupp 1 kl. 9.00 – 10.30 Ponny

Tiffany Cleber

Tindra Jangbäck

Alva Hökbåge

Märta Sandström

Grupp 2 kl. 10.45 – 12.15 Häst

Sofia Persson

Iza Hedell

Pernilla Bjuhr

Elin Elg

Grupp 3 kl. 12.30 – 14.00

Tilde Addenbroke

Stina Nerman

Pernilla Bjuhr

Anna Ohlsson

Grupp 4 kl. 14.45 – 16.15

Tilda Addenbroke

Cecilia Sognemyr

Emma Nilsson

Moa Tapper

Grupp 5 kl. 16.30 – 18.00

Johanna Forsgren

Sanna Selsvik

Kerstin Olsson

Eva Sylvén

Alla ryttare under 18 år skall bära säkerhetsväst båda dagarna.

Allt deltagande och ridning sker på egen risk. Kurssamordnare och tränare kan ej hållas ansvarig för olycka i samband med hästhantering eller ridning.

 

STARTLISTA PAY & JUMP 28/5

Vi startar kl 10.00. OBSERVERA att vi försöker hålla första tiden i varje höjd, dvs ligger vi före i tid väntar vi in första starttid i nästa höjd.

Vattenmatta kommer att finnas från 70 cm ponny och 80 com häst.

Kombination kommer att finnas från 90 cm ponny och 100 cm häst.

Ryttare upp till 18 år skall bära säkerhetsväst.

Alla hästar ska vara vaccinerade enl. SvRF TR och rekommendationer.

Vårdad klädsel och gott horsemanship gäller.

PONNY

30 cm

10.00                  Alicia Johansson                         Fina                                                  B-ponny

40 cm

10.10                  Vera Kämpe                                 Backeåns Shelly                          B-ponny

10.13                  Ebba Jarl                                      Tingeling                                       B-ponny

50 cm

10.25                  Ebba Jarl                                       Tingeling                                        B-ponny

10.28                  Alicia Johansson                         Fina                                                 B-ponny

80 cm

10.40                  Hanna Yngve                                Monsboros Shadow                    C-ponny

90 cm

10.50                  Saga Sjöman                                Hillary Hexad                                D-ponny

100 cm

10.57                  Jessica Ericsson                           Cloé                                                 D-ponny

10.59                  Saga Sjöman                                Hillary Hexad                                D-ponny

110 cm

11.05                  Jessica Ericsson                           Cloé                                                 D-ponny

HÄST

40 cm

11.20                  Catharina Gustavsen                   Andromeda

60 cm

11.25                  Maria Beck-Friis Tomé               Aako

11.28                  Emil Norman                                Piccolo

11.31                  Lotta Tollstoy Tegler                   Castello

11.34                  Jonna Bond                                   Marwin

70 cm

11.45                  Emil Norman                                Piccolo

11.48                  Lotta Tollstoy Tegler                 Castello

11.51                  Rickard Larsson                           Don Juan

11.54                  Frida Engman                               Cornelius

11.57                  Lisa Hallingström                       Sheeba

12.00                  Cecilia Edlund                             Romeo

12.03                  Georg Strömfelt                         Supreem

12.06                  Anna Roos                                    My Little Mandy

12.09                  Linnea Ruteby                            L ámour

 

80 cm

12.20                  Ellinor Höög                                  Cadilac

12.23                  Rickard Larsson                           Don Juan

12.25                  Lisa Hallingström                        Sheeba

12.28                  Elenor Jarl                                     Coruscatio

12.30                  Anna Roos                                    My little Mandy

12.33                  Cecilia Edlund                              Romeo

12.35                  Frida Engman                               Cornelius

12.38                  Susanne Karlsson                         Luca W

12.40                  Georg Strömfelt                           Supreem

12.43                  Jonna Bond                                   Marwin

12.45                  Lotta Tollstoy Tegler                   Fayette

12.48                  Ellinor Höög                                  Cadilac

90 cm

13.00                  Sofia Nelson                                 Calle

13.02                  Lotta Tollstoy Tegler                  Fayette

13.04                  Linn Thörn Weijmar                  Fregatta

13.06                  Frida Wallenborg                        Corina

100 cm

13.08                  Marie-Louise Andersson            Vilja

13.10                  Emma Nilsson                              Checkpoint

13.12                  Linn Thörn Weijmar                  Fregatta

13.14                  Lotta Möllerfalk                          Armaniourdoubelheart

13.16                  Eric Svalling Druid                      Ramina

13.18                  Sofia Nelson                                 Calle

13.20                  Erik Jerneld

13.22                  Emma Nilsson                              Checkpoint

110 cm

13.32                  Elsa Sjödell                                    Gendorette W

13.34                  Erik Jerneld

13.36                  Therese Ban                                 Idoha

13.38                  Linn Thörn Weijmar                  Trouble

13.40                  Jill Silvandersson

13.42                  Elsa Sjödell                                    Gendorette W

120 cm

13.48                  Jill Silvandersson

13.50                  Linn Thörn Weijmar                  Trouble